by

Návštěva ambasády

Necelý měsíc před odletem mě čekal poslední krok. Návštěva americké ambasády a získání víza. Jak je všechno poprvé, tak člověk neví, co má čekat. Řekněme si teda krok za krokem, jak ta žádost o víza probíhá.

Americká ambasáda v Praze

Příprava

Jako první se čekalo na formulář od vízového sponzora. Bez něj vám víza nedají. Formulář dorazil cca měsíc před odletem a na ambasádu jsem šel týden po tom. Místa se však rychle plnila, takže kdo zaváhal tak tu návštěvu může mít dost natěsno.

Asi 1 hodinu trvá vyplňování online formulářů a placení dvou poplatků. Jeden je pro SEVIS a druhý přímo ambasádě. Dohromady to koštuje cca 5000 kč do počátečních nákladů.

Návštěva ambasády USA

Před samotnou návštěvou se domluví schůzka na kontrolu dokumentů v Czech-usu. Protože kdybyste něco měli špatně a museli jste na ambasádu znova, tak by vás to stálo dalších 160 dolarů.

Na ambasádu si neberte žádnou elektroniku. Všechno včetně sluchátek se nechává dole na recepci a je tam kontrola podobná jako na letišti. Já měl u sebe 3 flashky jako správnej ajťák.

Nahoře si vezmete lísteček s pořadovým číslem, který vám bude sloužit po celou dobu. Celkem vás budou volat třikrát. Poprvé ukážete základní dokumenty, podruhé v jiném okénku si vezmou vaše otisky prstů a nakonec ve třetím okénku s vámi udělají krátký pohovor (ptali se mě asi na 3 věcí – jestli plánuji v USA cestovat, na jakou jedu pozici, kdy se vracím a jestli mi pak po létě pokračuje studium v Česku). Na závěr vám řeknou, že víza máte schválena a pas vám do týdne pošlou poštou s vytišteným vízem. Celá tato procedura zabrala cca 60 minut.

Nejklíčovější měl být ten závěrečný pohovor a některé lidi si tam prý dusí trochu více. I tak myslím, že statisticky to dají první rok skoro každému. Problém mívají opakovaní účastníci, pokud v minulých letech porušili například pravidlo o nepromeškání začátku akademického roku na své vysoké škole v ČR.

Po cestě na ambasádu jsem potkal jednu slečnu z kurzu plavčíka, takže to čekání útíkalo mnohem rychleji.

A to byl poslední krok. Teď už si jen udělat pojištění na ty 3 dny před mým start datem a můžu vyrazit! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *